Trupi ndryshon me moshën dhe humbjen e peshës, si dhe ruajtja e shëndetit bëhet gjithnjë e më sfiduese.

Të gjithë mbi moshën 30-vjeç duhet të hedhin ushqime të caktuara. Ja cilat janë:

Kos frutash

A keni vendosur të zvogëloni marrjen tuaj të ëmbël? Shumë burime sheqeri fshihen në ushqime më pak të dukshme, të tilla si bukë, keçap dhe kos frutash. Po, kosi i frutave mund të ketë aq sheqer sa një tas me akullore.

Mish i pjekur shumë

Shumë njerëz duan që mishi i tyre të piqet më fort, por ai i djegur duhet të shmanget. Përgatitja e mishit në skarë, pra në një flakë të hapur, mund të prodhojë amina heterociklike (HCA) dhe hidrokarbure aromatike policiklike (PAH), të cilat rrisin rrezikun e kancerit.

Pije të gazuara

Nëse jeni duke menduar të krijoni një familje, duhet të shikoni lëngjet e gazuara si armike.

Lëngjet e gazuara janë të pasura me ngjyra që janë burimi kryesor i sheqerit të shtuar.

Sheqeri jo vetëm që ndikon negativisht në ovulimin, por gjithashtu shoqërohet me lëvizshmëri më të dobët të spermës. Me fjalë të tjera, pirja e pijeve të gazuara mund ta bëjë të vështirë ngjizjen.

Kokteje dhe birrë

Ndërsa plakemi, trupi nuk metabolizon alkoolin në mënyrë efikase. Është gjithashtu gjithnjë e më e vështirë të pushosh mirë nëse ke alkool në sistemin tënd. Ndërsa mund të keni arritur ta përfundoni punën me gjumë minimal në të 20-tat, kjo nuk ndodh në të tridhjetat.

Netët pa gjumë çojnë në dëshirën për të ngrënë karbohidrate dhe sheqer ditën tjetër, të cilat mund të kontribuojnë në shtimin e mëtejshëm të peshës. Përveç kësaj, alkooli thith lagështinë nga lëkura, e cila përkohësisht i bën rrudhat më të dukshme, dhe me kalimin e kohës, lëkura humbet elasticitetin dhe krijohen rrudha të reja.

Pasta dhe bukë të bardhë

Nëse pasta nuk është bërë nga drithërat, kalojeni atë. Trupi konverton karbohidratet e rafinuara në sheqer dhe më pas në glukozë, një lëndë ushqyese që dëmton kolagjenin dhe proteina të tjera kundër rrudhave.

Nga ana tjetër, drithërat ndihmojnë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak të qëndrueshëm, gjë që ndihmon në ruajtjen e peshës dhe humbjen e peshës.

Rostiçeri pa sheqer

Shmangia e ëmbëlsuesve artificialë do të ndihmojë mëlçinë të punojë në mënyrë më efikase. Për të përshpejtuar procesin e detoksifikimit, eliminoni ushqimet që përmbajnë ëmbëlsues artificial, të tilla si çamçakëz, karamele dhe ushqime pa sheqer.

Frutat dhe perimet janë plot me pesticide

Produktet më të njohura që kanë sasitë më të larta të pesticideve janë mollët, dredhëzat, rrushi, selino, pjeshkat, spinaqi, specat, trangujt dhe domatet. Studiuesit kanë gjetur se burrat që konsumojnë më shumë pesticide përmes ushqimit kanë dukshëm më pak spermë të lëvizshme sesa burrat që hanë më pak.

Margarinë

Është një përbërës i zakonshëm në ëmbëlsira, disa e përdorin atë si llak, dhe margarina është plot me yndyra trans, të cilat shoqërohen me sëmundje të zemrës dhe mund të përshpejtojnë procesin e plakjes sepse e bëjnë lëkurën më të ndjeshme ndaj rrezatimit ultravjollcë.

Studimet kanë gjetur gjithashtu se konsumimi i margarinës mund të shkaktojë inflamacion kronik, i cili gjithashtu mund të përshpejtojë formimin e rrudhave.

Salcat me patate të skuqura

Nëse nuk mund të hani nachos pa salcë, ne kemi një lajm të keq. Blini salcat e servuara me patate të skuqura përmbajnë ngjyra artificiale, shije dhe aditivë.

Për më tepër, etiketa “me shije djathi” do të thotë se ato nuk janë bërë nga djathë i vërtetë. Është më mirë të copëtoni djathin vetë, pastaj ta shkrini dhe ta shërbeni.

Salcë soje

Salca e sojës në vetëm një lugë çaji përmban 879 miligramë të jashtëzakonshëm natriumi. Kjo do të thotë se dehidraton trupin dhe nuk është aspak një zgjedhje e mirë për lëkurën./TV Malisheva

Share.