Një dietë e shëndetshme dhe një aktivitet i mjaftueshëm fizik mund të mos zgjidhë çdo problem shëndetësor, por gjithsesi është një kombinim shumë i fuqishëm kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës.

Kardiologët kanë paralajmëruar prej kohësh se sëmundja e zemrës, e cila është vrasësi numër një në vendet e zhvilluara perëndimore, mund të parandalohet shumë.

Në librin e saj “Jetëgjatësia radikale: Plani i fuqishëm për të mprehur trurin tuaj, për të forcuar trupin tuaj dhe për të kthyer simptomat e plakjes”, mjekja dhe nutricionistja Ann Louise Gittleman nxjerr në pah tri bimë, përdorimi i përditshëm i të cilave është në dobi të madhe për shëndetin e zemrës.

Hudhër

Përmban një numër të madh të mineraleve gjurmë, duke përfshirë bakër, hekur, zink, magnez, germanium dhe, në veçanti, selen. Gjithashtu përmban substanca squfuri, vitamina A dhe C, fibra dhe aminoacide të ndryshme. Në përgjithësi, hudhra ka më shumë se njëqind kimikate të dobishme biologjikisht, thotë Dr. Gittleman. Kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës, hudhra është treguar se ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gjakut dhe ka qenë e lidhur me uljen e niveleve të kolesterolit.

Spec i kuq

Është i pasur me vitamina A, B, C, E dhe përmban kalcium, fosfor dhe hekur. Për më tepër, speci i kuq është një nga bimët më pikante, gjë që e bën të mirë për zemrën, stimulimin e metabolizmit dhe pastrimin e depozitave të yndyrës nga enët e gjakut.

Murriz

Murrizi është më pak i njohur se speci i kuq, por rekomandohet shumë për shëndetin e zemrës. Sipas Gittleman, është bima numër një për zemrën! Ai përmban antioksidues të fuqishëm si në lule ashtu edhe në gjethe dhe mbron shëndetin e zemrës, kryesisht duke zvogëluar inflamacionin.

Për shkak të vetive antioksiduese, ndihmon në uljen e kolesterolit, parandalon depozitimin e pllakave në arterie, ul presionin e gjakut dhe zgjeron enët koronare të gjakut, dhe kjo përmirëson rrjedhën e gjakut dhe rrit furnizimin e gjakut në zemër. Një mënyrë e mirë për të konsumuar murriz është në formën e çajit./TV Malisheva

Share.