Edhe pse ka një nga industritë më të fuqishme në botë, Gjermania edhe këtë vit zgjodhi modele kryesisht të huaja për makinën e vitit.

Pasi Honda fitoi titullin lajkatar të veturës së vitit në Gjermani vitin e kaluar, këtë vit titulli i shkon Koresë Jugore në dy kategori.

Modeli përgjegjës për suksesin e madh është EV6 elektrik, i cili fitoi përballë fuqive vendore si VW ID.4, Audi Q4 e-tron, Shkoda Enyaq, por edhe Mercedes C class dhe Hyundai Ioniq 5.

Një juri prej 20 gazetarësh të automobilave vlerësoi modelet e reja në disa kategori. Janë tre kategori kryesore, “kompakt”, për automjetet që kushtojnë më pak se 25 mijë euro, “premium” për automjetet çmimi i të cilave nuk i kalon 50 mijë euro dhe “luks” për automjetet më të shtrenjta se 50 mijë euro.

Përzgjedhja përfshiu edhe një herë një kategori shtesë të “energjisë së re” për automjetet me energji elektrike, qoftë nga bateritë apo qelizat e karburantit me hidrogjen.

Emrat e fituesve:

1. Kategoria kompakte (<25.000 euro): Peugeot 308

2. Kategoria premium (<50,000 euro): Kia EV6 (me motor elektrik)

3. Automjete luksoze (> 50,000 euro): Audi e-tron GT (me motor elektrik)

4. Energji e re: Hyundai Ioniq 5 (me motor elektrik)

5. Makina sportive: Porsche 911 GT3

/TV Malisheva

Share.