Kafeja “pa plumb” u popullarizua nga Dave Aspri, krijuesi i kompanisë me të njëjtin emër dhe ai pretendon se sekreti i efikasitetit qëndron në përqindjen e lartë të yndyrës.

Aspri është autori i katër librave më të shitur të New York Times, një sipërmarrës teknologjie, themelues i “Bulletproof Coffee” dhe një komplotist i dietës së bazuar në parime të ngjashme si dieta Paleo, pra besimi se rritja e konsumit të ushqimeve me yndyrë të lartë ndihmon në humbje peshe.

Përveçse ndihmon në humbjen e peshës, ajo ul kolesterolin, rrit energjinë, balancon prodhimin e hormoneve dhe përmirëson përqendrimin dhe kujtesën.

Konsumimi i kafesë së quajtur “pa plumb” në mëngjes jep energji dhe qëndrueshmëri pa e rënduar stomakun me ushqime të rënda, djeg yndyrën dhe ketonet, gjë që në fund ndihmon në humbjen e kilogramëve të tepërt.

Në mënyrën më të thjeshtë të shpjeguar, kafeja “pa plumb” është e zakonshme me shtimin e gjalpit.

Edhe pse Bulletproof Coffee ka prodhuar dhe popullarizuar kafen e vet të përgatitur me vaj MCT dhe gjalpë Ghee, në parim çdokush mund ta përgatisë atë duke pirë kafenë që pi zakonisht, duke e hedhur në një blender, duke shtuar një lugë çaji vaj kokosi dhe një lugë çaji gjalpë shtëpie.

Sasia e vajit dhe gjalpit të kokosit mund të rritet dhe zvogëlohet në varësi të preferencave personale të shijes dhe forcës.

Kafeja “pa plumb” është një zëvendësues i mëngjesit, e cila falë 400 kalorive të saj jep energji të mjaftueshme deri në drekë dhe ajo, ashtu si darka, duhet të përbëhet nga marrja e lartë e yndyrës, konsumimi i moderuar i proteinave me cilësi të lartë dhe perimeve organike.

Dreka duhet të hahet më së voni në orën 14:00 dhe darka më së voni në orën 20:00 dhe respektimi i këtij regjimi raportohet se rezulton në humbje deri në 0.5 kg në ditë./TV Malisheva

Share.