Kofshë pule në salcë kërpudhash, të spërkatura me djathë të shkrirë janë një ide e mrekullueshme për drekë

Në vend të mishit të bardhë për drekë, përgatisni kofshë pule në salcë kremoze me kërpudha. Dhe mbi to spërkatni djathë të grirë për një shije edhe më të lëngshme.

Shërbejeni me oriz ose pure patatesh, ose mundeni vetëm me një fetë buke.

Kofshët e përgatitura në këtë mënyrë përgatiten shpejt dhe lehtë.

Përbërësit:

▪ 7 kofshë pule
▪ 1 qepë
▪ 400 g kërpudha
▪ 500 mml salcë kosi për gatim
▪ 50 g djathë të fortë

Përgatitja:

▪ Hidhni kripë dhe piper.
▪ I skuqni në vaj nga secila anë.
▪ Hiqni mishin dhe në të njëjtin tigan skuqni qepën e grirë hollë.
▪ Shtoni kërpudhat e grira dhe skuqini edhe për 10 minuta.
▪ Hidhni në të kremin për zierje dhe erëzat.
▪ Rrotulloni kofshët dhe mbuloni tavën me kapak.
▪ Zieni në zjarr të ulët edhe 10 minuta.
▪ Spërkatini me djathë të grirë dhe lërini edhe 1 – 2 minuta në temperaturë shumë të ulët.

Ju bëfshin mirë. /TV Malisheva

 

Share.