Matthew Perry “nuk dinte si ta ndalonte” pirjen në kulmin e famës së tij në “Friends” dhe shpjegoi se varësia “përkeqësohet” me kalimin e moshës.

Aktori 53-vjeçar luajti si Chandler Bing në serialin e NBC ‘Friends’ së bashku me Jennifer Aniston, Matt Le Blanc, David Schwimmer, Lisa Kudrow dhe Courteney Cox nga viti 1994 deri në 2004, por shpjegoi se ndërsa kishte arritur momente të maturisë në kulmin e shfaqjes, kishte raste që alkoolizmi i tij thjesht “përkeqësohej” me kalimin e moshës.

“Kur “Friends” filloi, unë mund ta përballoja atë, në njëfarë mënyre. Por në kohën kur isha 34-vjeç, isha vërtet i rrënjosur në shumë telashe. Por kishte vite që isha esëll gjatë asaj kohe. Sezoni i nëntë ishte viti që isha i matur gjatë gjithë rrugës. Dhe me mend se cili sezon u nominova për aktorin më të mirë?”, tha ai.

“Nuk dija si të ndaloja. Nëse policia vinte në shtëpinë time dhe më thoshte: “Nëse pi sonte, do të të çojmë në burg”, do të filloja të bëja paketat. Nuk mund të ndaloja sepse sëmundja dhe varësia janë progresive. Kështu që përkeqësohet e përkeqësohet ndërsa rritesh,” shtoi ai.

Aktori i ’17 Again’ gjithashtu pësoi një perforim gastrointestinal për shkak të abuzimit me opioidet dhe u vu në një aparat për mbështetjen e jetës, por familja e tij u paralajmërua se ai kishte vetëm një shans të vogël për të jetuar dhe u bë i vetmi nga pesë pacientët që mbijetoi në repartin e tij.

Matthew – i cili arriti maturinë disa vite më parë – tani ka folur për betejat e tij për varësinë në librin e ri të kujtimeve “Miqtë, dashuruesit dhe gjëja e madhe e tmerrshme” dhe pohoi se lexuesit do të “çuditen” se sa “të këqija” kanë qenë betejat e tij dhe sa iu afrua vdekjes.

“Unë mendoj se ata do të habiten se sa keq u bë në momente të caktuara dhe sa afër vdisja. Unë them në libër që nëse do të vdisja, do t’i trondiste njerëzit, por nuk do të befasoni këdo. Dhe kjo është një gjë shumë e frikshme për të jetuar. Kështu që shpresa ime është që njerëzit do të lidhen me të dhe ta dinë se kjo sëmundje i sulmon të gjithë. Nuk ka rëndësi nëse je i suksesshëm apo jo, sëmundja ka nuk më intereson,” tha Perry për revistën People.

 

Share.