Dita e milingonave fluturuese mund të ndodhë çdo ditë pasi ato zakonisht vijnë pas një vale të nxehtë.

Ne u sjellim këshillat më të mira se si t’i largoni ato para se të bëhen problem.

“Arsyeja për këtë është se milingonat preferojnë motin e lagësht dhe e përdorin këtë kohë për të kërkuar një shtëpi të re dhe kjo bëhet një bezdi e vërtetë për ata prej nesh që kënaqen të kalojnë kohë në kopshtet tona dhe jashtë”, thotë Chris Bonnett, themeluesi i GardeningExpress.

Nëse nuk e keni problem të përdorni një trajtim kimik tradicional, spërkatni agjentin rreth dyerve, oborreve ose zonave të tjera të thata ku milingonat janë vërejtur se udhëtojnë.

Këto pluhura funksionojnë edhe tek insektet dhe grerëzat e tjera, por duhet të keni kujdes veçanërisht se si dhe ku i përdorni, veçanërisht nëse keni fëmijë afër.

Erëzat gjithashtu mund të ndihmojnë në mbajtjen larg milingonave. Kjo përfshin spërkatjen e piperit të kuq dhe kanellës rreth bimëve, dhe Bonnett rekomandoi gjithashtu mente dhe hudhër sepse milingonat “e urrejnë atë erë”.

“Thjesht mbushni një shishe me spërkatje me një përzierje uji dhe uthull alkooli dhe spërkatni. Nëse gjeni se keni nevojë për diçka më të fortë, mund të kulloni ujin dhe të spërkatni zonat e prekura vetëm me uthull alkooli.”

Një mënyrë tjetër falas për të hequr qafe milingonat është përdorimi i ujit të vluar. Kjo mund të përdoret në çarje në shtrojë ose fole në lëndina ku keni vënë re ndonjë aktivitet të milingonave.

“Hidhni ujë të valë mbi zonën dhe kjo duhet të heqë qafe çdo milingonë që shihni,” thotë Bonnett, duke vënë në dukje se duhet të shmangni shtretërit dhe kavanozët tuaj të luleve.

Detergjenti për larjen e enëve mund të përdoret edhe në një shishe sprej të mbushur me ujë. Ekspertja thotë se ky sprej i bërë në shtëpi përdoret shpesh për të hequr qafe milingonat.

“Përdorni ëmbëlsues artificialë. Do t’ju duhet ta përzieni me diçka si lëng molle për ta bërë të shijshme për milingonat, por kjo më pas krijon një pastë që është toksike për to. Thjesht derdhni pak pranë vendit të foleve dhe milingonat do ta çojnë atë përsëri në koloni, që do të thotë se një masë e tyre do të hajë pastën toksike,” përfundon Bonnett./TV Malisheva

Share.