Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Wallace njoftoi sot një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë 14 tanke Challenger 2.

“Sot mund të konfirmoj paketën më të rëndësishme të ndihmës ushtarake që synon përshpejtimin e suksesit të Ukrainës. Kjo përfshin tanke Challenger 2 me forca të blinduara të përforcuara dhe automjete të shërbimit teknik (tanke), “tha Wallace në parlament.

Sipas Wallace, paketa e re e ndihmës ushtarake britanike do të përfshijë tetë armë AS90, qindra automjete të blinduara dhe shërbimi, duke përfshirë transportuesit Bulldog.

Ministri britanik shtoi se dhjetëra sisteme ajrore pa pilot për mbështetje artilerie, 100 mijë copë municione artilerie, qindra raketa më të sofistikuara dhe raketa për sistemet e mbrojtjes ajrore me rreze të mesme do të dërgohen në Ukrainë.

Ndihma britanike do të përfshijë gjithashtu një paketë pjesësh rezervë për riparimin e deri në 100 tankeve ukrainase dhe automjeteve luftarake të këmbësorisë, tha Wallace.

Share.