A luan vërtet spinaqi një rol të madh në forcimin e muskujve dhe cilat janë përfitimet e tjera?

Një nga pikat që mbështet lidhjen midis forcës dhe spinaqit është se ai përmban shumë nitrate, të cilat mund të përmirësojnë durimin e muskujve, thotë Norman Hord, i Departamentit të Shkencave të Ushqimit në Universitetin e Oklahoma.

Këto nitrate shterohen shpejt më së shumti gjatë stërvitjes ose ekspozimit ndaj disa përpjekjeve të mëdha fizike dhe plotësimi i tyre “rrit forcën në ushtrimin e muskujve të skeletit”.

“Tani po bëhen më shumë kërkime për të përcaktuar nëse rritja e nitratit në muskuj çon në rritjen e forcës së muskujve dhe përmirësimin e performancës sportive,” tha Hord.

Spinaqi përmban vitaminë K, e cila ndihmon në uljen e presionit të gjakut dhe rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës C, nuk ka kolesterol ose yndyrë dhe nuk është jashtëzakonisht i pasur me hekur, megjithëse është një burim i mirë i vitaminës A.

Nutricionisti në Atlanta, Rahaf Al Boshi paraqet përfitimet e përgjithshme shëndetësore të perimeve.

“Unë rekomandoj të shtoni spinaq në dietën tuaj, pasi është plot me antioksidues dhe vitamina të tilla si folate, magnez dhe vitaminë A, si dhe fibra, të cilat janë të rëndësishme për uljen e rrezikut të sëmundjeve kronike”, tha Al Boshi.

Është gjithashtu plot me substanca të tjera që mund të mburren me përfitime të ndryshme. Spinaqi ka shumë luteinë, e cila besohet se mbështet shëndetin e syve dhe ul frekuencën e degjenerimit makular, i cili shqetëson kryesisht njerëzit mbi moshën 55-vjeç, shkruan CNN.

Nivelet e luteinës bien ndjeshëm ndërsa spinaqi gatuhet, por rriten nëse përdoren si përbërës në smuthi, sipas një studimi të botuar në Food Chemistry.

Së bashku me brokolin, spinaqi frenon sëmundjet e zemrës dhe goditjen në tru, si dhe kancer të caktuar. Një dietë që përfshin perime me gjethe jeshile si spinaqi dhe lakra jeshile ndihmon në ngadalësimin e rënies njohëse.

Një studim i vitit 2018, ku morën pjesë 960 të moshuar, u botua në revistën Neurology dhe zbuloi se ata që konsumonin 1.3 ose më shumë racione spinaq në ditë kishin aftësi njohëse më të mira se ata që nuk konsumonin spinaq./TV Malisheva

Share.