Sonte është nata finale e Festivalit të Këngës në RTSH, me ç’rast do të jepen tri çmime të para: vendi i parë, vendi i dytë dhe vendi i tretë. Po ashtu, do të jepet një çmim për artistët e rinj dhe grupet alternative dhe një çmim për karrierë, që do të jepen nga juria profesioniste e përbërë nga producenti Genc Salihu, këngëtarja Alma Bektashi, profesor Zhani Ciko, poetja Rita Petro dhe këngëtari Elton Deda.

Po ashtu, në natën e sotme do të zgjidhet dhe kënga fituese që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Por ndryshe nga çdo vit tjetër, këtë herë është publiku ai i cili me anë të SMS-ve do të përcaktojë se cili do të jetë këngëtari, këngëtarja apo grupi që do prekë skenën e Eurosong, shkruan Rtsh Televotimi për këngën që do përfaqësojë dhe do krenojë Shqipërinë në Eurovizion është hapur mbrëmë.

Publiku nga Shqipëria mund të votojë për këngën e preferuar duke dërguar një mesazh me kodin e këngëtarit në numrin 56789, ndërsa nga Kosova në numrin 55789, dhe nga një numër mund të votohet deri në tri herë.

Më poshtë e gjeni listën me këngët dhe kodet e votimit për secilin nga pjesëmarrësit

Enxhi Nasufi 01

Erma Mici 02

Fabian Basha 03

Fifi 05

Urban Band 06

2 Farm 07

Rezarta Smaja 09

Albina dhe familja Kelmendi 10

Sergio Hajdini 11

Rovena Dilo 13

Melodajna Mancaku 14

Gjergj Kaçinari 17

Franc Koruni 18

Petrit Ccarkaxhiu 19

Elsa Lila 20

Gent Hoxha 21

Evi Reçi 22

Manjola Nallbani 23

Alban dhe Lore 25

Vanesa Sono 26/TV Malisheva

Share.