Kolona kishte planifikuar të shkonte në pjesën e pushtuar nga Rusia të rajonit të Zaporizhia. Të paktën 23 persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur në një sulm me raketa ruse në një autokolonë humanitare në jug të Ukrainës, thonë zyrtarë lokalë.

Një krater i madh ngjitur me një varg automjetesh në qytetin e Zaporizhia dëshmon për dhunën e sulmit. Një e mbijetuar e tronditur tha për BBC se dëgjoi të paktën tre shpërthime.

Duke reaguar ndaj sulmit në orët e para të së premtes në periferi të kryeqytetit rajonal të rajonit Zaporizhia, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia ishte një “terrorist shtetëror”.

Ai tha se Rusia lëshoi 16 raketa në qytet dhe u zotua të ndëshkojë autorët për “çdo jetë të humbur ukrainase”. Ndërkohë, një zyrtar lokal i instaluar nga Rusia fajësoi Ukrainën për sulmin.

Kolona u godit ndërsa njerëzit po përgatiteshin të udhëtonin në pjesën e pushtuar nga Rusia, për të marrë të afërmit e tyre dhe gjithashtu për të ofruar ndihma humanitare.

Pranë kraterit të goditjes së raketës, BBC foli me Kateryna Holoborod, e ulur në valixhen e saj në gjendje shoku. “Ne arritëm në një linjë, për t’u bashkuar me një kolonë që shkon drejt Khersonit,” tha ajo.

“Dolëm për të parë se çfarë numri kishim në radhë. Më pas ra raketa e parë, pas vagonëve. “Ne ramë në tokë. Pastaj i dyti goditi në qendër të radhës. Kudo ishte xhama, njerëz që bërtisnin dhe vraponin. Nuk mbaj mend shumë. Ishte shumë e frikshme. Më pas u ngrita për të parë se çfarë ndodhi, për të ndihmuar të plagosurit. Unë u përpoqa të ndihmoja një të ri të plagosur kur ndodhi shpërthimi i tretë.”

Ukraina tha se sulmi ishte “një tjetër akt terrorist” nga Rusia. Sulmi vjen ndërsa presidenti rus Vladimir Putin po përgatitet për një ceremoni nënshkrimi në Moskë për të aneksuar Zaporizhia së bashku me rajonet Donetsk, Luhansk dhe Kherson të Ukrainës.

Masa vjen pas referendumeve të vetëquajtura në rajonet lindore dhe jugore, të cilat janë dënuar nga Ukraina dhe Perëndimi si një mashtrim. Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt dhe Moska aktualisht kontrollon pjesën më të madhe të rajonit të Zaporizhia-s, duke përfshirë centralin më të madh bërthamor të Evropës atje, por jo kryeqytetin rajonal.

Zyrtari rajonal i instaluar nga Moska, Vladimir Rogov fajësoi “militantët ukrainas” për sulmin në Zaporizhia, raportuan mediat shtetërore ruse./BBC/

/TV Malisheva

Share.