Gavi është hequr zyrtarisht nga statusi i lojtarit të ekipit të parë në Barcelonë, mes një mosmarrëveshjeje për regjistrimin e kontratës, dhe gjithashtu duhet të heqë dorë nga fanella e tij me numër 6.

Mesfushori 18-vjeçar trashëgoi numrin ikonë të skuadrës, i veshur më parë nga trajneri aktual i Xavi, pasi ra dakord të shkruante kushte të reja të kontratës në shtator.

Sidoqoftë, La Liga po bllokon regjistrimin e një marrëveshjeje të re pasi Barça vazhdon të ketë vështirësi financiare.

Gjigantët katalanas janë mbi buxhetin për 2022-23 dhe, si rezultat, i diplomuari në La Masia, Gavi do të duhet të qëndrojë në listat e klubit Juvenil A për momentin, me La Ligan që konfirmoi të njëjtën gjë kur përditësoi listën e skuadrës së Barcelonës në faqen e tyre zyrtare, përcjellë TV Malisheva.

Gavi do të rikthehet në fanellën numër 30 që ai mori kur bëri një përparim të madh te Barcelona.

Barcelona është e bindur se mund të lirojë hapësirë në faturën e pagave të saj për të regjistruar Gavin këtë verë, mes bisedave për interesin që po tregohet për të riun nga Bayerni.

/TV Malisheva

Share.