Donald Tusk pritet të bëhet kryeministër i Polonisë këtë javë, pothuajse dy muaj pasi zgjedhjet parlamentare i dhanë shumicën një aleance të partive opozitare. Emërimi i tij do t’i japë fund tetë viteve të sundimit nga partia nacionaliste, populiste Ligj dhe Drejtësi (PiS).

Aleanca e udhëhequr nga Tusk fitoi një shumicë të qartë të vendeve në votimin e 15 tetorit, por presidenti i vendit, Andrzej Duda, një aleat i PiS, i dha kryeministrit në detyrë, Mateusz Morawiecki, shansin e parë për të formuar një qeveri, e parë gjerësisht si një taktikë e vonesës.

Morawiecki duhet të paraqesë një qeveri të re në Sejm, dhoma e ulët e parlamentit të Polonisë, të hënën, e cila do të pasohet nga një votëbesimi. Ai pritet të dështojë. Më pas Sejmi do të propozojë kandidatin e vet, që pritet të jetë Tusk, i cili do të prezantojë qeverinë e tij të martën. Pas negociatave intensive midis partnerëve të mundshëm të koalicionit, tashmë është rënë dakord për një kabinet, raporton Guardian.

Parlamenti do të votojë për qeverinë e Tusk të martën, dhe ai mund të marrë detyrën sa më shpejt që të mërkurën, duke i mundësuar atij që të udhëtojë në një samit të liderëve të BE-së të planifikuar të zhvillohet të enjten dhe të premten.

/TV Malisheva

Share.