Lëndimet e Karim Benzemas dhe Christopher Nkunku nënkuptojnë se Olivier Giroud do të jetë kyç për Francën në Kupën e Botës, një situatë që ai tashmë e ka përjetuar në Milan këtë sezon.

“Les Bleus” duket se janë në një gjendje të paqartë në prag të fillimit të turneut , me Benzeman dhe Nkunku që të dy u përjashtuan nga turneu këtë javë për shkak të lëndimeve të muskujve dhe ligamenteve.

Kampionët e 2018-ës do të shpresojnë të shmangin mallkimin e një eliminimi në fazën e grupeve të pësuar shpesh nga fituesit e edicionit të kaluar dhe këto dëmtime vetëm sa do ta rrisin ankthin, përcjellë TV Malisheva.

Për Giroud, kjo situatë nuk është krejtësisht e re. Në fund të fundit, francezi 36-vjeçar në thelb rezervoi vendin e tij në skuadrën e Francës falë një problemi të ngjashëm që goditi Milanin këtë sezon.

Lëndimet e Zlatan Ibrahimovic dhe Divock Origi e detyruan Stefano Piolin të vendoste Giroud javë pas jave në lojë për kuqezinjtë, duke u mbështetur te francezi veteran për të udhëhequr vijën e sulmit.

Giroud nuk zhgënjeu për Milanin dhe shënoi nëntë gola në 19 ndeshje në gjysmën e parë të sezonit, duke bërë mjaftueshëm për të bindur Didier Deschamps për ta marrë atë në Katar.

Tani ai do të pritet të ngrihet sërish në detyrë, duke udhëhequr sulmin e Francës përpara yjeve si Kylian Mbappe, Ousmane Dembélé dhe Antoine Griezmann.

36-vjeçari tashmë ka një karrierë të bujshme ndërkombëtare, duke shënuar 49 gola në 114 paraqitje për “Les Bleus”.

Giroud është gjithashtu vetëm dy gola prapa Thierry Henry në renditjen e golashënuesve më të mirë të të gjitha kohërave të Francës, duke i dhënë atij mundësinë për të thyer këtë rekord.

​Befason Deschamps, nuk e fton askënd për ta zëvendësuar Benzeman

 

Share.