Ka shumë filma që janë të bazuara në histori të vërteta, por njerëzit rrallë kuptojnë se ka filma horror, që në të vërtetë janë të bazuar në ngjarje të jetës reale.

Shumica e filmave kanë gjithmonë një grimë poetike, por këto 5 filma horror ngjajnë mjaftueshëm me ngjarjet që vërtetë kanë ndodhur.

The Conjuring

Conjuring tregon historinë e Ed dhe Lorraine Warren, të cilët ishin me të vërtetë hetues paranormal. Ndërsa ka pasur disa gjëra të ndryshuara për filmin, Lorraine, i cili është ende gjallë, ndërsa burri i saj ka vdekur, thotë se filmi është shumë afër të vërtetës.

The Exorcist

Ka një numër filmash që tregojnë demonë të poseduar, të bazuar në ngjarje të vërteta, por Exorcist është babai i madh i të gjithë atyre. Ky film është i bazuar në jetën e vërtetë të një djali të quajtur Roland Doe, i cili zotërohej nga demonët në vitin 1949. Ekzorcizmi ishte kaq i paharrueshëm dhe i tmerrshëm sa që ka pasur libra të shkruar mbi njerëzit, që dëshmuan atë. Dhe pastaj është bërë film.

The Hills Have Eyes

Filmi për kanibalë, që banojnë në male të izoluara, që janë rrezatuar nga testimi bërthamor duket mjaft i çmendur. Ndërsa testimi bërthamor mund të ketë qenë falsifikuar, historia është e bazuar në atë të Aleksandrit “leshko”, Bean i cili udhëhoqi një fis 48-personash në shekullin e 15 në Skoci.

Bean është thënë se është ekzekutuar për kanibalizmin e më shumë se 1,000 njerëzve dhe ndërsa ka disa të cilët dyshojnë se ai është i vërtetë, në Skoci pretendohet se ai ka ekzistuar.

The Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre, i cili është një film amerikan, është i bazuar në vrasësin serial Ed Gein. Filmi tregon Leatherface, që vret dhe rrjep viktimat e tij, duke përdorur lëkurën e tyre për të krijuar maskën famëkeqe që ai vesh.

Psycho

psycho është një film i lirshëm bazuar në jetën dhe bëmat e Ed Gein. Vrasësi serial është thënë se ka pasur një marrëdhënie, të panatyrshme me nënën e tij. Ai gjithashtu vishte kostume, edhe pse Anthony Perkins , kurrë nuk vë një maskë lëkure, mënyra si Gein bënte.

The Shining

Ky është Jack! Në këtë film terrorizues të Stanley Kubrik, aktori Jack Nicholson luan rolin e një babai dhe bashkëshorti, i cili çmendet teksa kalon pushimet dimërore në një hotel të magjepsur, aq sa të përndjekë gruan dhe djalin e tij. Filmi u publikua në vitin 1980, dhe është bazuar në ngjarjet e romanit, me të njëjtin titull të Stephen King, shkruan lapsi.al. Disa nga skenat e këtij filmi janë kthyer në meme Facebook-u, si fantazmat e 2 vajzave binjake, apo fytyra çmendurake e mimëzuar mjeshtërisht prej Jack Nicholson-it. Shikuesi mbetet në dyshim, nëse fantazmat dhe zombie-t që shfaqen në film janë të vërteta, apo thjesht pjesë e haluçinacioneve të Jack-ut.

/TV Malisheva

Share.