9 gjërat që ne bëjmë çdo ditë pa e kuptuar se sa të rrezikshme janë.

Jo gjithmonë parashikojmë rrezikun që na kanoset.

Njerëzit kanë një sens që i ndihmon ata të parashikojnë se kur do të jenë në rrezik. Sidoqoftë, jo të gjitha situatat mund të parashikohen, veçanërisht me gjërat që bëjmë çdo ditë që besojmë se janë të padëmshme, si psh, raporton “Bright Side”.

Pirja nga shishet plastike

Mikroplastikat mund të gjenden në një numër të madh shishesh plastike. Këta mikroplastikë po kërcënojnë shëndetin e njeriut. Këta përbërës që gjenden në shishet plastike mund të ulin pjellorinë, të rrisin yndyrën e trupit, të kenë një ndikim negativ në sistemin nervor dhe imunitar, të ndikojnë në zhvillimin e organeve gjenitale mashkullore, të inkurajojnë mbipesha e fëmijërisë dhe të rrisin shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Përdorimi i rrobave të pastruara të thata

Pastrimi i thatë është një proces kimik. Shumë kimikate të rrezikshme përdoren kur pastrohen rrobat dhe disa mund të ngjiten në pëlhurë. Kur thithni këto kimikate, ekziston mundësia që të merrni irritime të frymëmarrjes dhe syve, dhimbje koke, marramendje dhe probleme të shikimit.

Mbajtja e teshtitjeve

Asnjëherë nuk duhet të mbash teshtitje. Kontrolli i teshtimave tuaja mund të bëjë që enët e gjakut në sytë, hundën dhe veshët tuaj të shtrydhin dhe të shpërthejnë.

Përdorimi i parfumeve plot me kimikate

Shumë parfume janë përplot me përbërës toksikë që kompanitë i mbajnë sekret. Këto përbërës vijnë nga nafta dhe mund të shkaktojnë probleme të frymëmarrjes dhe të hormoneve, të përziera dhe të vjella. Në rastin më të keq, njerëzit madje mund të vuajnë nga helmimi me parfum ose nga kanceri.

Shtypja e puçrrave

Ekziston një zonë e fytyrës e njohur si “trekëndëshi i vdekjes”, e cila ka një lidhje të drejtpërdrejtë me trurin dhe nëse shkaktoni një infeksion atje duke provuar të shtrydhni puçrrat, ajo lehtë mund të arrijë në sistemin nervor dhe të shkaktojë komplikime me vizionin, paralizën , meningjiti dhe në rastet më të këqija, vdekja. Nëse ndonjëherë ndjeheni sikur të shtypni një puçërr, thjesht luani me një shirit dore dhe dëshira do të zhduket.

Përdorimi i kozmetikës me përbërës sintetikë

Është e rëndësishme të dini nëse përbërja që përdorni po ka përbërës sintetikë që mund të jenë shumë të dëmshëm për ju. Këta përbërës mund të grumbullohen në trupin tuaj me kalimin e kohës dhe të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe madje edhe kancer.

Mos ndryshimi i jastëkut tuaj

Çdo natë ndërsa flini, jastëku juaj thith lëkurën, flokët dhe vajin e trupit. Kjo mund të tërheq merimangat e pluhurit të rriten në jastëkun tuaj i cili mund të shkaktojë alergji me të vërtetë të këqija.

Këputja e qimeve të hundës

Këputja e qimeve nga hunda juaj mund të shkaktojë acarim dhe inflamacion të lëkurës. Nëse heq flokët, ju gjithashtu do ta bëni sistemin tuaj imunitar më të dobët dhe mund të çojë në infeksione të tjera të trurit.

Ushqimi i paketuara

Shumë nga këto produkte të gatshme ndikojnë në formimin e kancerit sepse gatuhen në temperatura të larta. Këto vakte gjithashtu kanë tendencë të kenë substanca që mund të rrisin rrezikun tuaj për të marrë diabet.

/TV Malisheva

Share.