Në një duel mes shumë portugezëve – Luís Castro, Otávio dhe Cristiano Ronaldo në njërën anë dhe Pedro Emanuel, Pedro Rebocho, Ivo Rodrigues dhe Fábio Martins nga ana tjetër – ishte Al Nassr që doli fitues 2-0 ndaj Al Khaleej, në një ndeshje për xhiron e 12-të të kampionatit të futbollit saudit.

Sadio Mané hapi rezultatin në minutën e 10-të, por e pa golin e tij të anuluar nga arbitri, pasi u kap në pozicion jashtë loje në fillim të aksionit. Rreth një çerek ore më vonë, momenti i Cristiano Ronaldos për të shkëlqyer: sulmuesi portugez e mori topin nga Ghareeb, dribloi një kundërshtar përpara dhe gjuajti për ta bërë rezultatin 1-0.

Ky ishte goli i 12-të i yllit portugez këtë sezon në kampionat.

Në fillim të pjesës së dytë, Cristiano Ronaldo asistoi Laporten për të shënuar rezultatin 2-0 (58′), pas një gjuajtje të lirë të brazilianit Alex Telles.

Me këtë triumf, skuadra e Luís Castros, e cila në fillim përfshinte edhe ndërkombëtarin portugez Otávio, redukton edhe një herë diferencën ndaj liderit Al Hilal, me trajner Jorge Jesus, në katër pikë (32/28).

Në xhiron e radhës, Al Nassr viziton bastionin e Al Wehda-s, aktualisht në vendin e 11-të, i cili nuk ka fituar prej katër xhirosh, por më parë përballet me Al Duhail (Katar), në fazën e grupeve të Champions League aziatike.

/TV Malisheva

Share.