Ekspertët rekomandojnë që gratë të konsumojnë vetëm 24 gramë sheqer në ditë, ndërsa burrave u lejohet deri në 36 gramë.

Dihet që pijet e gazuara janë të pasura me sheqer, vetëm një kanaçe e një pije të tillë përmban gati 40 gramë sheqer, por shumë njerëz nuk e dinë që një supë me krem domateje përmban deri në 20 gramë sheqer dhe lëngu i mollës ka rreth 25 gramë sheqer në vetëm një gotë, shkruan Bright Side.

Ju kurrë nuk do të thoni se ushqime të caktuara përmbajnë sheqerna, dhe më shumë se doza e rekomanduar ditore.

Supa të gatshme

Ju do të mendoni se supa e blerë në dyqan mund të jetë një kombinim i shëndetshëm i ujit dhe perimeve ushqyese. Por nëse studioni përbërjen, do të vini re se vetëm një supë e tillë mund të përmbajë më shumë sheqer sesa doza e rekomanduar ditore.

Kjo është veçanërisht e zakonshme me supën me krem domate, ku sheqeri përdoret për të balancuar aciditetin e domates.

Kos me pak yndyrë

Edhe pse ushqimet me pak yndyrë mund të jenë joshëse për ata që përpiqen të bëjnë një mënyrë jetese më të shëndetshme, duhet të keni parasysh të konsumoni ushqime të tilla, veçanërisht kur bëhet fjalë për kos.

Një pjesë e kosit të thjeshtë me yndyrë të plotë ka pothuajse 5 gramë sheqer, ndërsa një pjesë e kosit grek mund të ketë gjashtë deri në 12 gramë sheqer.

Shtimi i sheqerit në ushqime me pak yndyrë përdoret për të kompensuar humbjen e aromës dhe qëndrueshmërisë, dhe shumë kos me pak yndyrë përmbajnë gjithashtu forma jo të shëndetshme të ëmbëlsuesve, siç është sakaroza ose shurupi i misrit me fruktozë të lartë.

Salcë me sallatë me pak yndyrë

Ngjashëm me kosin, salcat e sallatës që kanë më pak yndyrë dhe kalori përmbajnë sasi të shtuar sheqeri. Dy lugë salcë sallate tuaj të preferuar nga dyqani mund të përmbajnë 7-10 gramë sheqer të shtuar. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë që të bëni vetë salcën tuaj të sallatës në shtëpi për t’u siguruar që nuk ka sheqerna të shtuar ose përbërës të tjerë të pashëndetshëm.

Keçap

Kjo salcë është një nga më të njohurat në të gjithë botën. Sidoqoftë, një lugë gjelle keçap është e barabartë me vendosjen e një kubi të plotë sheqeri në gojën tuaj. Përmban afërsisht katër gramë sheqer për lugë çaji, dhe shumica e keçapëve komercialë përmbajnë gjithashtu sasi të konsiderueshme shurupi misri, i cili shoqërohet me mbipesha dhe sëmundjet e zemrës.

Gjalpë kikiriku

Gjalpi i kikirikut është një burim i njohur i proteinave. Megjithëse llojet natyrore të gjalpit të kikirikut përmbajnë pak ose aspak sheqer, shumë variante komerciale plotësohen me vajra jo të shëndetshëm dhe sheqerna të shtuar. Disa madje mund të kenë deri në tetë gram sheqer në vetëm dy lugë.

Fruta të thata

Frutat e thata konsiderohen si një meze e lehtë e shëndetshme. Është e pasur me vitamina, fibra dhe antioksidues. Sidoqoftë, kur frutat dehidrohen, përmbajtja e ujit hiqet, duke lënë të gjitha sheqernat të ngjeshura në frutat e copëtuara, për këtë arsye ato janë të pasura me sheqerna natyralë./TV Malisheva

Share.