Sot është kompletuar çifti i fazës finale të Kampionatit Botëror të femrave.

Kombëtarja e Anglisë e femrave ka siguruar biletën e fundit drejt finales së kësaj gare, pasi që në gjysmëfinale mposhti Australinë.

Golat për Anglinë i shënuan Ella Toone (minuta e 36’), Lauren Hemp (minuta e 71’) dhe Alessia Russo (minuta e 86’).

Ndërkaq, golin e nderit te Australia e shënoi Samantha Kerr në minutën e 63’ të ndeshjes.

Me fitoren e sotme, vashat e Anglisë kualifikohen në finale, ku atje do të përballen me Spanjën.

Në anën tjetër, Australia do të përballet me Suedinë e Kosovare Asllanit për vendin e tretë të këtij turneu.

Finalja mes Spanjës dhe Anglisë do të zhvillohet më 20 gusht me fillim nga ora 12:00 në stadiumin “Olympic” të Sydneyt.

Ndeshja për vendin e tretë mes Suedisë dhe Australisë luhet më 19 gusht me fillim nga ora 10:00 në stadiumin “Suncorp” të Brisbane.