Të paktën 288 persona tanimë dihet se vdiqën dhe 850 u lënduan si pasojë e përplasjes së trenave të premten në shtetin lindor të Indisë, Odisha, thanë zyrtarët.

Më shumë se 200 ambulanca u dërguan në vendngjarje në distriktin Balasore, tha kryesekretari i Odisha-s, Pradeep Jena.

Një tren pasagjerësh mendohet se doli nga shinat para se të goditet nga një tjetër në shinat ngjitur.

Ky është aksidenti më i rëndë i trenave këtë shekull në Indi.

Zyrtarët thanë se numri i të vdekurve pritet të rritet më tej.

Drejtori i përgjithshëm i Shërbimeve të Zjarrfikësve Odisha, Sudhanshu Sarangi tha se numri i të vdekurve ishte 288, shkruan BBC.

Kryeministri indian, Narendra Modi u shpreh se ishte i shqetësuar nga incidenti dhe mendimet e tij ishin me familjet e viktimave.

“Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në vendin e fatkeqësisë dhe e gjithë ndihma e mundshme po u jepet të prekurve” shkroi ai në Twitter.

Ndërkohë, ministri i Brendshëm, Amit Shah e etiketoi incidentin “thellësisht shqetësues”.

Në Indi është shpallur ditë zie.

/TV Malisheva

Share.