Uria e tepruar është një shenjë se trupi ka nevojë për më shumë ushqim, por shpesh është rezultat i një çekuilibri të hormoneve të urisë, i cili mund të ndodhë për një sërë arsyesh, duke përfshirë ushqimin e pamjaftueshëm dhe disa zakone të jetesës.

Nëse jeni shpesh të uritur, mund të jetë e dobishme të vlerësoni dietën dhe stilin e jetës tuaj për të parë nëse ka ndonjë ndryshim që mund të bëni për t’ju ndihmuar të ndiheni më të ngopur.

Më poshtë janë renditur arsyet e mundshme pse shpesh ndihemi të uritur dhe pasi të kuptoni arsyen, mund të gjeni një zgjidhje.

1. Ju shmangni perimet jeshile

Perimet jeshile janë të pasura me fibra dhe mungesa e fibrave mund të shkaktojë uri të tepruar. Ngrënia e ushqimeve të pasura me fibra do të “vrasë” urinë, por edhe ju ndihmon nëse keni probleme me tretjen, sheqerin e ngritur, presionin e gjakut dhe kolesterolin.

2. Nuk konsumoni mjaftueshëm proteina

Proteinat shpërbëhen më ngadalë dhe për këtë arsye na mbajnë të ngopur më gjatë, prandaj është e rëndësishme t’i hamë ato në sasi të mjaftueshme. Nëse nuk hani mish, nuk keni nevojë të shqetësoheni për marrjen e proteinave, sepse mund ta merrni nga bimë të tilla si fasulet, bizelet, bishtajat, arrat dhe farat.

3. Ju hani shumë sheqer

Nëse dëshironi të reduktoni dëshirat tuaja për ëmbëlsira, atëherë do t’ju duhet të reduktoni marrjen e sheqerit. Kjo pjesë mund të bëhet më e lehtë nga fakti se sheqeri çon në obezitet, shkakton prishjen e dhëmbëve dhe marrja e tepërt mund të çojë në diabetin e tipit 2.

4. Jeni nën stres të madh

Ekspertët pohojnë se nivelet e rritura të stresit mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak, gjë që mund të shkaktojë një ndjenjë të vazhdueshme urie.

Për shkak të gjithë kësaj, përpiquni të shmangni stresin. Duke qenë se në ditët e sotme është shumë e vështirë ta shmangni plotësisht, gjeni një aktivitet që do t’ju ndihmojë të largoni stresin, por edhe të reduktoni oreksin tuaj dhe të gjitha komplikimet e tjera që lidhen me stresin.

5. Jeni të dehidratuar

Konsumimi i një sasie të mjaftueshme uji, të paktën dy litra në ditë, është i rëndësishëm për shëndetin tonë, por edhe për parandalimin e teprimit. Në disa raste kur mendoni se jeni të uritur, në fakt jeni të etur.

Është e rëndësishme të hidratoni trupin tuaj siç duhet dhe nëse jeni në grupin që harron të pijë ujë, mund të bëni një kujtesë në telefonin tuaj, të shkruani një shënim për ta mbajtur në tryezën tuaj ose të gjeni një mënyrë tuajën që do t’ju kujtojë ju të pini mjaftueshëm.

6. Nuk flini mjaftueshëm

Mungesa e gjumit çon në nivele më të larta të grelinës, e cila mund t’ju bëjë të ndiheni më të uritur kur jeni të privuar nga gjumi.

Në një studim që përfshinte 15 njerëz të cilët kishin privuar gjumin për vetëm një natë, u zbulua se ata ishin dukshëm më të uritur dhe zgjodhën 14 për qind më shumë ushqim sesa një grup që flinte tetë orë.

Për të mbajtur nivelin e urisë në një nivel normal, rekomandohet që të flini tetë orë çdo natë.

7. Dieta juaj është shumë e ulët në yndyrë

Yndyra luan një rol kyç në ruajtjen e ngopjes. Ndër të tjera, shkak është fakti se tretet më shumë dhe qëndron në stomak për një kohë më të gjatë. Përveç kësaj, konsumimi i yndyrës mund të çojë në lirimin e hormoneve të ndryshme që nxisin ngopjen.

Për të njëjtat arsye, mund të ndiheni shpesh të uritur nëse dieta juaj përmban shumë pak yndyrë.

Një studim i 270 të rriturve obezë zbuloi se ata që kishin një dietë me pak yndyrë kishin një rritje të ndjeshme në dëshirat e tyre për karbohidrate dhe preferencën e tyre për ushqime të pasura me sheqer.

Ka shumë ushqime ushqyese të pasura me yndyrë që mund t’i përfshini në dietën tuaj, si vaji i kokosit, acidet yndyrore omega-3, vaji i ullirit, vezët, kosi me yndyrë të plotë…

8. Ju hani ndërsa jeni të hutuar nga aktivitete të tjera

Një studim zbuloi se njerëzit që luanin një lojë kompjuterike me drekën ishin më pak të ngopur se ata që nuk e bënin. Përveç kësaj, ata që luajtën lojën hëngrën 48 për qind më shumë ushqim.

Për të shmangur situata të tilla, fokusohuni tek ushqimi gjatë vaktit dhe fikni pajisjet elektronike. Në këtë mënyrë, ju do të uleni në mur, do të ndjeni të gjitha shijet dhe do të njihni plotësinë e trupit tuaj.

9. Ushtroni shumë

Hulumtimet kanë treguar se ata që ushtrojnë rregullisht kanë një metabolizëm më të shpejtë sesa ata që ushtrojnë mesatarisht ose bëjnë një mënyrë jetese të ulur.

Edhe pse disa studime kanë treguar se stërvitja është e dobishme për shtypjen e oreksit, ka gjithashtu dëshmi se njerëzit që ushtrojnë intensivisht për një periudhë të gjatë kohore kanë një oreks të shtuar.

Në çdo rast, ju mund të parandaloni rritjen e urisë si rezultat i stërvitjes duke rritur marrjen e ushqimit të pasur me fibra, proteina dhe yndyra të shëndetshme. Një tjetër mundësi është zvogëlimi i intensitetit të stërvitjes.

Është e rëndësishme të theksohet se kjo vlen për atletët e pasionuar që ushtrojnë shpesh dhe intensivisht.

10. Ju pini shumë alkool

Studimet kanë treguar se alkooli mund të pengojë hormonet që shtypin oreksin si leptina, veçanërisht nëse konsumohet para ose me vaktet. Për të njëjtën arsye, ju mund të ndjeni uri të shtuar nëse pini shumë alkool.

Përveçse ju bën më të uritur, alkooli ndikon në pjesën e trurit që kontrollon gjykimin dhe vetëkontrollin, gjë që mund t’ju bëjë të hani më shumë, pavarësisht se sa i uritur jeni. Për të reduktuar këto efekte të alkoolit, është mirë që ta konsumoni me moderim ose ta shmangni.

11. Ju merrni kalori

Nëse konsumoni shumë ushqime të lëngshme, si smoothie, supa… mund të jeni më shpesh të uritur. Një nga arsyet kryesore pse është kështu është fakti se ushqimi i lëngshëm kalon nëpër stomak më shpejt se ushqimi i ngurtë.

Ngrënia e ushqimit të lëngshëm kërkon gjithashtu më pak kohë sesa ngrënia e ushqimit të ngurtë, gjë që gjithashtu mund t’ju bëjë të hani më shumë thjesht sepse truri nuk ka pasur kohë të mjaftueshme për të përpunuar sinjalin e ngopjes.

Për të shmangur këtë problem, përfshini më shumë ushqime të forta dhe të plota në dietën tuaj.

12. Jeni duke marrë medikamente të caktuara

Ka barna që kanë një oreks të shtuar si efekt anësor. Më shpesh, këto janë antipsikotikë, ilaqet kundër depresionit, stabilizues të humorit, kortikosteroide dhe ilaçe kundër konvulsioneve.

Nëse dyshoni se medikamentet janë shkaku i urisë tuaj të shtuar, bisedoni me mjekun tuaj për opsionet e tjera të trajtimit. Mund të ketë një alternativë që nuk do t’ju bëjë të uritur.

13. Ju hani shumë shpejt

Shpejtësia me të cilën hani mund të ndikojë në sa jeni të uritur. Disa studime kanë treguar se ata që hanë shpejt kanë një oreks më të madh dhe priren të hanë tepër gjatë vakteve në krahasim me ata që hanë më ngadalë. Ata gjithashtu kanë më shumë gjasa të jenë mbipeshë ose obezë.

Nëse jeni shpesh të uritur, mund t’ju duhet të hani më ngadalë. Ju mund ta bëni këtë duke marrë disa frymë paraprakisht dhe duke rritur kohën që kaloni duke përtypur ushqimin.

14. Keni një problem shëndetësor

Hipertiroidizmi, një gjendje e karakterizuar nga një gjëndër tiroide tepër aktive, shoqërohet gjithashtu me urinë e shtuar sepse shkakton prodhimin e tepërt të hormoneve të njohura për stimulimin e oreksit. Nivelet e urisë, shkruan Healthline, mund të rriten edhe nga hipoglikemia, ose sheqeri i ulët në gjak.

Uria e tepruar shpesh shoqërohet me kushte të tjera si depresioni, ankthi dhe sindroma para-menstruale.

Nëse dyshoni për ndonjë nga gjendjet e lartpërmendura, është e rëndësishme të bisedoni me një mjek në mënyrë që të merrni një diagnozë të duhur dhe të diskutoni opsionet e trajtimit./TV Malisheva

Share.