Ambasada e SHBA-së në Bagdad u sulmua nga disa raketa të premten në mëngjes që shkaktuan dëme të vogla materiale, por pa viktima, thanë zyrtarët amerikanë dhe irakianë.

Shpërthimet u dëgjuan pranë ambasadës në kryeqytetin e Irakut rreth orës 4:15 të mëngjesit të së premtes.

Një zëdhënës i ambasadës konfirmoi më pas se Ambasada e SHBA u sulmua nga dy raketa, duke shtuar: “Vlerësimet janë duke vazhduar, por nuk ka viktima të raportuara në kompleksin e Ambasadës”.

Sulmi i së premtes përfshinte 14 raketa, disa prej të cilave goditën pranë njërës prej portave të ambasadës, ndërsa të tjerat ranë në lumë, sipas një zyrtari irakian të sigurisë.

Sulmi u konfirmua nga një zyrtar ushtarak amerikan, i cili tha se sulmi me shumë raketa ishte nisur ndaj forcave të SHBA-së dhe koalicionit në Zonën e Gjelbër të fortifikuar rëndë të Bagdadit, e cila strehon ndërtesat dhe ambasadat e qeverisë irakiane.

/TV Malisheva

Share.