Kryeministri i vendit, Albin Kurti, tha pas takimit në Bruksel u ka dërguar letër sqaruese vendeve aleate të Kosovës.

Ai tha se një ditë pas dështimit të arritjes së dakordimit për zbatim të marrëveshjes bazike Kosovë-Serbi u ka dërguar letër Berlinit, Parisit dhe Uashingtonit.

Kurti në konferencë për media kërkoi edhe largimin e masave ndëshkuese ndaj Kosovës, derisa tha se të njëjtat janë të ndërlidhura me situatën në veri dhe jo për zbatimin e marrëveshjes bazë.
/TV Malisheva

Share.