Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se u takon ukrainasve të kuptojnë se sa thellë ShBA-ja i ka futur në vrimë.

Duke folur në një konferencë në Doha, ai tha se “lufta në Ukrainë nuk ishte një luftë e zgjedhur, ishte një luftë që ne nuk mund ta shmangnim për shkak të viteve të Amerikës që përpiqej të minonte kulturën dhe gjuhën ruse në Ukrainën lindore. E gjithë kjo është anuluar. Nuk ishte një luftë e zgjedhur kur njerëzit tuaj po shfarosen fizikisht dhe kjo po ligjërohet”.

Ai tha se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, kishte një shans në mars dhe prill 2022 për të arritur një marrëveshje mbi bazën e neutralitetit ukrainas, por ShBA-të dhe Britania e Madhe e refuzuan atë, raporton Guardian.

Lavrov pretendoi se Rusia tashmë ishte bërë shumë më e fortë dhe do të ishte më e fortë kur të përfundonte lufta.

/TV Malisheva

Share.