Mijëra njerëz dyshohet se kanë vdekur pas një stuhie të fuqishme që shkaktoi përmbytje shkatërruese në Libi.

Udhëheqësi i qeverisë lindore të Libisë, e cila nuk njihet ndërkombëtarisht, tha se mbi 2 mijë njerëz kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë zhdukur.

Jalel Harchaoui, një specialist i Libisë, i tha BBC-së se numri i të vdekurve mund të arrijë deri në “disa mijëra” njerëz.

Stuhia Daniel arriti të dielën, duke nxitur autoritetet të shpallin një gjendje ekstreme të jashtëzakonshme.

Shtatë zyrtarë të ushtrisë libiane u zhdukën gjatë përpjekjeve të vazhdueshme të shpëtimit.

Zyrtarët në lindje vendosën një shtetrrethim, ndërsa shkollat dhe dyqanet u urdhëruan të mbyllen.

Qytetet lindore të Bengazit, Sousse, Derna dhe Al-Marj u prekën të gjitha.

Përveç numrit në rritje të vdekjeve, Kryqi i Kuq Libian tha se të paktën 150 shtëpi ishin shkatërruar.

Kryeministri lindor Osama Hamad i tha një kanali televiziv libian: “Të zhdukurit janë me mijëra, dhe të vdekurit i kalojnë 2,000… lagje të tëra në Derna janë zhdukur, së bashku me banorët e tyre… të rrëmbyer nga uji.”

/TV Malisheva

Share.