Aktorja e përmasave botërore me origjinë shqiptare, kur xhiroi ‘Odisenë’ tha: Flas gjuhën e nënës.

Pappas e cila luajti në mbi 70 filma në një karrierë mbi 50-vjeçare, u nda nga jeta të mërkurën (14 shtator) në moshën 96-vjeçare.

Në karrierën e saj të gjatë, ajo u konsiderua një simbol thelbësor i bukurisë greke dhe një përfaqësuese e famshme e kulturës mesdhetare jashtë vendit, duke interpretuar role të forta femërore në teatër dhe kinema.

Pappas, emri i vërtet i të cilës ishte Irene Lelekou, lindi më 3 shtator 1926 në fshatin Chiliomodi, jashtë Korintit të Greqisë ishte me prejardhje shqiptare.

Aktorja ka qenë në vëmendjen e mediave rozë me filmin ndërkombëtar, ku ishte në krah të shqiptarit Bekim Fehmiut, “Një fëmijë i quajtur Jezus”.

“Unë nuk mund ta lë këtë botë duke mos e thënë të vërtetën. Unë jam shqiptare. Kam lindur në vitin 1926 dhe mbiemri im fillimisht ka qenë Leleku”, kishte thënë ajo kohë më parë.

Familja e saj u transferua në Athinë kur ajo ishte shtatë vjeç, ku, si adoleshente, ndoqi Shkollën Mbretërore të Artit Dramatik në Athinë.

Ajo filloi karrierën e saj të aktrimit në Greqi në teatër përpara se të kalonte në film në vitin 1951.

Filmi i saj i parë ishte një pjesë e vogël në 1948 “Fallen Angels” të Nikos Tsiforos, ndërsa portretizimi i roleve të titullit në “Antigone” të George Tzavellas (1961) dhe të Michael Cacoyannis Electra (1962) fitoi vlerësimin e saj kritik.

Në 1961 Pappas luajti në “The Guns of Navarone” dhe në 1964 në “Zorba the Greek” të Cacoyannis, që e katapultoi atë në një yll ndërkombëtar. Një nga paraqitjet e saj të fundit në film ishte në “Mandolin” e kapitenit Corelli në 2001.

/TV Malisheva

Share.