Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus thotë se “ndikimi i konfliktit në shëndet është katastrofik”, duke shtuar se “sistemi shëndetësor i Gazës është në gjunjë dhe po shembet”.

Duke folur në një ngjarje në Gjenevë, kreu i OBSH-së thotë se veprimet izraelite për të detyruar palestinezët në një zonë gjithnjë e më të vogël po krijojnë “kushtet ideale për përhapjen e sëmundjes”.

Ai thotë se ka vetëm një dush për çdo 750 njerëz dhe një tualet për çdo 150. Dhe “vetëm 14 spitale nga 36 (në Rripin e Gazës) janë edhe pjesërisht funksionalë”: dy në veri dhe 12 në jug.

Kushtet për punonjësit e shëndetësisë – të cilat tashmë ishin shumë të vështira në 2018 – janë “të pamundura dhe ata janë drejtpërdrejt në vijën e pushkatimit”, thotë Ghebreyesus.

Dhe ai thotë se OBSH-ja ka regjistruar 449 sulme ndaj kujdesit shëndetësor në Gaza dhe Bregun Perëndimor që nga fillimi i këtij konflikti më 7 tetor – dhe 60 në Izrael.

/TV Malisheva

Share.