Ylli 27-vjeçar i popit u përshëndet nga Mbretëresha Consort – e cila më parë njihej si Camilla, Dukesha e Cornwall derisa burri i saj Mbreti Charles hyri në fron pas vdekjes së nënës së tij Mbretëreshës Elizabeth në shtator – kur ajo mbajti një fjalim në ceremoninë e çmimit Booker në Londër.

“Mirë se erdhe në Sallën time të Leximit dhe në komunitetin tonë të adhuruesve të të gjitha gjërave letrare. Unë kam qenë e apasionuar pas librave gjatë gjithë jetës sime dhe jam e kënaqur që mund të ndaj disa nga të preferuarat e mia me ju këtu dhe për t’ju prezantuar me njerëzit e jashtëzakonshëm që i shkruajnë ato. Shpresoj se do të kënaqeni duke eksploruar këtë faqe interneti, ku mund të zhyteni në intervista ekskluzive me autorë, rekomandime leximi dhe shumë më tepër. Pavarësisht nëse e gjeni veten duke u nisur në aventura të reja librash, ose thjesht duke u lidhur me miq të vjetër dhe të njohur, ju uroj lexim shumë të lumtur,” tha në një video-mesazh, Queen Consort.

Ndërkohë, autorja e hitit “Levitating” përdori fjalimin e saj në ceremoninë vjetore të çmimeve – me çmimin këtë vit për Shehan Karunatilaka për romanin “Shtatë Hënat e Maali Almeida” – për të shpjeguar se leximi është një pasion për të dhe ajo udhëhiqet nga autorë si Roald Dahl dhe Malorie Blackman.

“Është një nder i madh të jesh në mesin e disa prej mendjeve letrare më të mëdha të botës për të folur për një nga gëzimet më të thella në botë: kënaqësinë e thjeshtë të leximit të një libri. Leximi është një pasion që ka marrë shumë forma për mua. Ashtu si shumë fëmijë të tjerë të shkollës në Londër, obsesionet e mia të hershme përfshinin Roald Dahl dhe Malorie Blackman, të cilët të dy më dhanë perla të vogla urtësie që më udhëheqin edhe sot,” tha Dua Lipa.

Share.