Shumica e shmangin atë, sepse dyshojnë në vlerën e tij ushqyese, por procesi i konservimit ka më pak ndikim në ushqim sesa mendoni

Një studim i botuar në revistën “Nutrients” ka zbuluar se njerëzit që hanin shumë ushqime të konservuara kishin një konsum më të lartë të 17 lëndëve ushqyese thelbësore në krahasim me ata që hanin më pak.

Për sa i përket shijes, produktet si misri i konservuar dhe pjeshkat në fakt mund të kenë një shije më të freskët se opsionet e ofruara jashtë sezonit për këto ushqime, shkruan Eating Well, përcjell Telegrafi.

Jo të gjitha ushqimet e konservuara janë ushqime të përpunuara. Me një jetëgjatësi në dukje të pafundme, ushqimi i konservuar mund të nxisë kreativitetin në kuzhinë.

Përgatitni hapësin e kënaçes sepse më poshtë ju zbulojmë ushqimin e konservuar që duhet të keni gjithmonë në kuzhinë.

Getty Images

Fasulet e zeza të konservuara

Fasulet e zeza të konservuara mund të jenë ushqimi i shpejtë më i shëndetshëm në botë. Me një gamë të madhe të vitaminave dhe mineraleve thelbësore, duke përfshirë hekurin, folatet, magnezin dhe fosforin, fasulet e zeza janë të ngjashme me një bombë multivitamine të konservuar.

Fasulet e zeza të konservuara ofrojnë rreth 16 gram fibra dhe 15 gram proteina në një filxhan. Një analizë e të dhënave nga më shumë se 30 studime të publikuara në The BMJ, e lidhi marrjen më të lartë të proteinave totale dhe proteinave bimore me një rrezik më të ulët të vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet.

Nëse ndonjëherë i zëvendësoni drithërat me fasule të konservuara, po bëni një lëvizje të zgjuar për një shëndet më të mirë të zemrës. Një studim i botuar në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se njerëzit që konsumuan një filxhan fasule të zeza të konservuara, për një muaj reduktuan LDL ose kolesterolin e keq.

Dhe meqenëse gjithsesi konsumojmë rrallë bishtajore, është koha që të rezervojmë të paktën varietete të konservuara. Ekspertët pajtohen – nuk do të gaboni. /TV Malisheva

Share.