Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga anomalia e masave ajrore me origjinë nga veriu i kontinentit afrikan të cilat po mbajnë mot me temperatura të larta në territorin e Shqipërisë.

Sot moti do të jetë me kthjellime dhe shtim të vranësira deri mesatare. Era do të jetë me drejtim Juglindje (NE) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet.

Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të mbeten të larta.

Temperaturat minimale dhe maksimale:

Zonat malore 0/18°C

Zonat e ulëta 5/20°C

Zonat bregdetare 8/20°C

Share.