Ju mund ta pastroni furrën me mikrovalë shpejt dhe me lehtësi duke përdorur kura natyrale që tashmë i keni në shtëpi. Për pastrim efektiv, ndiqni këto 5 hapa!

1. Bëni një përzierje pastrimi

Mbushni një tas më të madh, i cili është i sigurt për t’u përdorur në mikrovalë, me 2 deri në 3 gota ujë dhe shtoni gjysmë limoni ose dy lugë gjelle lëng limoni të shtrydhur në të. Nëse nuk keni limon, mund të përdorni edhe një portokall dhe si zëvendësues mund të përdorni gjysmë filxhani uthull.

2. Gatuani përzierjen e pastrimit në mikrovalë

Tasi me përzierjen e pastrimit duhet të vendoset në mikrovalë dhe të nxehet për 5 minuta në zjarr të lartë. Pas kësaj, mos e hiqni menjëherë, por lëreni në mikrovalë për 15 minuta shtesë në mënyrë që avulli të veprojë në njollat e forta dhe kështu të sigurojë pastrim më të lehtë.

3. Hiqni me kujdes enën

Hapni mikrovalën dhe hiqni me kujdes enën me përzierjen e pastrimit. Për të mos u djegur, përdorni një peshqir kuzhine ose doreza furre. Pasi të keni hedhur masën e nxehtë në lavaman, mund të kulloni limonin që keni përdorur dhe ta lini në lavaman për të përhapur erën e këndshme në të gjithë kuzhinën.

4. Fshijeni pjesën e brendshme të mikrovalës

Fshijeni brendësinë e mikrovalës me një leckë të lagur ose sfungjer. Nëse papastërtitë e forta ende nuk mund të hiqen, shtoni pak sodë buke tek njollat dhe fërkojeni pak më fort. Për të pastruar pjesën e brendshme të derës, përdorni një përzierje uthull dhe ujë në përmasa të barabarta.

5. Pastroni pjesën e jashtme të mikrovalës

Për të fshirë mikrovalën nga jashtë, përdorni gjithashtu një leckë të lagur ose sfungjer. Mos harroni të pastroni edhe brazda të vogla si ato rreth qafës apo butonave. Tre ose katër herë në vit duhet të pastroni grumbullimet e pluhurit nga hapjet në pjesën e pasme të mikrovalës – kjo mund të bëhet lehtësisht me një fshesë me korrent./TV Malisheva

Share.