Shumë njerëz nuk munden ose të paktën mendojnë se nuk mund të funksionojnë pa kafenë e mëngjesit ose dozën e tyre të rregullt të kafeinës.

Kafeja ju jep energji dhe ju zgjon, por a është vërtet e sigurt të pini kafe në sasi të tepërt?

Kafeina mund t’ju japë nxitjen e shumëdëshiruar, por lehtë mund ta teproni. Ekspertët theksojnë se është një stimulues që mund të ndikojë në organizëm në disa mënyra.

Është më e sigurt të peshoni përfitimet dhe rreziqet, por ka ende shumë kafeinë në ditë.

Ky është një vendim që duhet marrë individualisht. Kafeina duhet të shmanget nga gratë shtatzëna, fëmijët, njerëzit që marrin terapi kundër ankthit, si dhe njerëzit me presion të lartë të gjakut dhe sëmundje të zemrës.

Nëse nuk i përkisni asnjërit prej grupeve të mësipërme, atëherë është mirë që të konsumoni kafeinë në sasi të moderuar. Këto janë disa rregulla.

Të rriturit e shëndetshëm duhet të konsumojnë jo më shumë se 400 mg kafeinë në ditë. Kjo është afërsisht 2.5 dcl kafe ose dhjetë kanaçe Coca Cola. Adoleshentët duhet të kufizojnë gjithashtu marrjen e tyre në më pak se 100 mg kafe në ditë.

Çfarë ndodh nëse pini shumë kafeinë?

Kafeina mund të jetë një ndihmëse e mirë, por çka nëse e teproni? Këto janë pasojat që mund të prisni:

Pagjumësia

Personat që kanë probleme me gjumin nuk duhet të pinë pije me kafeinë pasdite dhe gjatë mbrëmjes.

Ankthi

Kafeina ndikon në sistemin nervor qendror, gjë që mund t’i bëjë disa njerëz të ndihen të shqetësuar dhe të shqetësuar. Ju mund ta shmangni këtë duke reduktuar sasinë e kafeinës.

Rrahje zemre

Kafeina mund të çojë në gjendje të pakëndshme që për fat të mirë nuk janë kërcënuese për jetën.

Dehidratim

Dhe mos harroni se kafeina është diuretik, që do të thotë se do t’ju bëjë të urinoni më shumë. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të harroni të pini ujë për të shmangur dehidratimin.

Tensioni i lartë i gjakut

Kafeina përshpejton rrahjet e zemrës dhe rrit presionin e gjakut, gjë që mund të jetë fatale për njerëzit që tashmë vuajnë nga këto probleme.

Urthi dhe dhimbje stomaku

Kafeina stimulon acidin e stomakut dhe mund të shkaktojë urth. Nga ana tjetër, shumë kafeinë shkakton probleme të ndryshme në stomak.

Edhe pse kafeina nuk është zgjedhja më e lumtur, nuk është as më e keqja. Por, si me shumë gjëra të tjera në jetë – duhet të moderohet, dhe nëse vëreni se disa probleme shëndetësore shfaqen më shpesh, kontrolloni situatën me mjekun tuaj, shkruan Cookist./TV Malisheva

Share.